دوشنبه , جولای 16 2018
خانه / اقتصادی / قاچاق عینک آفتابی و فروش عینک های تقلبی به جای برندهای خارجی
قاچاق عینک آفتابی,عینک آفتابی تقلبی
قاچاق عینک آفتابی,عینک آفتابی تقلبی

قاچاق عینک آفتابی و فروش عینک های تقلبی به جای برندهای خارجی

قاچاق عینک آفتابی و فروش انواع بی کیفیت به جای برندهای خارجی

نقش عینک آفتابی بر حفظ سلامت بینایی غیرقابل انکار است، علی‌رغم چنین اهمیتی این محصول به شدت تحت تأثیر اقلام قاچاق و غیراستاندارد قرار گرفته است.

برترین اخبار-اقتصادی: معضل قاچاق آن‌چنان فراگیر و عمیق به نظر می رسد که کمتر حوزه ای از نفوذ و رسوخ این عارضه مصون مانده است.

یکی از بخش های درگیر با این چالش به بازار عینک آفتابی معطوف می‌شود، عرصه ای که به جولانگاه قاچاقچیان و واردکنندگان غیرمجاز عینک آفتابی مبدل شده و متأسفانه در این عرصه، عده‌ای برای کسب سودهای کلان، هیچ  ارزشی برای سلامت قوه بینایی، به عنوان یکی از اصلی ترین  نیازهای انسان ، قائل نیستند.

اگرچه برخی صرفاً به جنبه زیبایی  عینک های آفتابی توجه می‌کنند اما فراتر از سیمایی که مشتریان عینک آفتابی برای خود متصور هستند، این قدرت بینایی و به تعبیر عوامانه تر، چشمان آنها قربانی کم توجهی و غفلت می شود.

دودی بودن شیشه عینک های آفتابی تقلبی، مسیر آسیب به چشمان را از این اقلام هموار می سازد و این نکته ای است بیشتر مردم به آن بی توجه هستند.

برخورد با عاملان توزیع عینک آفتابی در معابر شهری،سخت و دشوار است

موسی کاظم آبادی، یکی از فعالان اسبق توزیع عینک آفتابی در استان تهران با اشاره به تکثر و گستردگی انبوه مراکز فروش و توزیع عینک های آفتابی استاندارد  اظهار کرد: متأسفانه شاهد حجم انبوهی از افراد و گروه هایی هستیم که در کنار خیابان‌ها و معابر پر تردد شهری، عینک های آفتابی تقلبی را به فروش می رسانند.

وی افزود: بخش قابل توجهی از این عینک ها، توسط دستفروشان عرضه می‌شود و متأسفانه فعالیت این طیف، بازار توزیع عینک های آفتابی استاندارد را نیز دچار مشکل کرده، زیرا تفاوت  قیمت عینک‌های استاندارد با  غیراستاندارد به میزانی است که عده بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند کالای مورد نظر خود را با قیمت پایین تر و از دستفروشان و یا فروشگاه های غیرمجاز تهیه کنند.

این توزیع‌کننده اسبق عینک آفتابی بیان کرد: برخلاف تصور بسیاری از مردم، مهار،کنترل و برخورد با فروشندگان عینک آفتابی غیراستاندارد (دستفروشان) بسیار سخت و دشوار است زیرا این افراد، مکان و محدوده مشخصی ندارند و بعضاً در شهرها و مناطق پر تردد، بصورت سیار، اقدام به فروش این اقلام می‌کنند.

وی یادآور شد: چشم پزشکان معتقدند استفاده از عینک های تقلبی می‌تواند به عاملی جدی در تهدید سلامت چشم و بینایی و آسیب رسیدن به قرنیه چشم مبدل شود.

قیمت عینک آفتابی استاندارد

یوسف مرفاوی، از اعضای سابق اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک در استان البرز در ارتباط با میزان  قیمت عینک آفتابی استاندارد گفت: امکان اعلام یک قیمت واحد برای محصول مذکور وجود ندارد و قطعاً جنس فریم ، عدسی‌های کشور تولید کننده و میزان تعرفه واردات در بالا یا پایین رفتن قیمت چنین عینک هایی تأثیرگذار خواهد بود.

وی افزود:  تعرفه واردات عینک استاندارد از خارج کشور، بصورت متوسط، قریب به 45 هزار تومان هزینه در بر دارد که با احتساب قیمت محصول تولید شده، حدود 180 تا 200 هزار تومان نرخ یک عینک آفتابی استاندارد خواهد بود که البته می‌تواند بنا به کیفیت و برند عینک آفتابی، این عدد و رقم تا 2 میلیون و 500 هزار تومان نیز افزایش یابد.

این عضو سابق اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک تصریح کرد:  برخی از عینک های چینی نیز با قیمتی حدود 100 هزار تومان عرضه می شوند که کیفیت عینک‌های برند و جهانی را ندارد، اما به مراتب از عینک های 20 ،30 و 40 هزار تومانی موجود در بازار با کیفیت تر هستند، اما پیشنهاد برخی از  چشم پزشکان به استفاده از عینک های مرغوب تولید شده توسط کشورهای صاحب نام معطوف می شود.

مرفاوی گفت: در سالهای اخیر، عرضه عینک‌های تقلبی به میزان قابل توجهی افزایش یافته و انتظار می رود با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی صحیح، عموم مردم نسبت به عوارض استفاده از چنین عینک هایی آگاه شوند و قطعاً نقش رسانه ها در حصول این امر بسیار نافذ و تعیین کننده خواهد بود.

این عضو سابق اتحادیه فروشندگان و سازندگان عینک در خاتمه یادآور شد: تشدید نظارت ها، بخصوص در مبادی ورودی کشور از دیگر ضروریاتی است که باید با جدیت تمام نسبت به حصول و تحقق آن اقدام شود و با نظارت هر چه بیشتر، امکان مهار و کنترل شایسته تر فروش و عرضه عینک های غیر استاندارد  فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/*

فروش عینک های آفتابی قاچاق و تقلبی در پوشش انواع برند

درباره ی admin

همچنین ببینید

اقتصاد ایران گروگان دو بازار

دو چالش حیاتی در نظام بانکی و نظام ارزی بررسی شد اقتصاد ایران گروگان دو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *