چهار شنبه , آگوست 15 2018
خانه / بین الملل / آژانس حق بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را دارد
رئیس سازمان انرژی اتمی
رئیس سازمان انرژی اتمی

آژانس حق بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را دارد

آژانس حق بازرسی از تاسیسات نظامی ایران را دارد

رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی از حق این نهاد برای بازرسی از همه مراکز نظامی و غیرنظامی ایران خبر داد.

برترین اخبار-بین الملل: به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، در میانه تنش لفظی میان مقامات ایران و آمریکا بر سر اجازه دسترسی بهمراکز نظامی ایران بر اساس توافق هسته‌ای (برجام)، «یوکیو آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت آژانس حق دسترسی به همه مراکز نظامی و غیرنظامی را دارد.

بر این اساس، آمانو گفت «بر اساس شرایط مورد توافق ایران در حوزه بازرسی‌ها، آژانس بدون تفاوت قائل شدن میان مراکز نظامی و غیرنظامی، به همه آنها دسترسی دارد.»

آنطور که آسوشیتدپرس گزارش کرد، آمانو در پاسخ به سوالی در خصوص این تنش لفظی میان تهران و واشنگتن گفت به «گزارش‌های خبری» واکنش نشان نمی‌دهد.

بر اساس توافق هسته‌ای، آژانس برای دسترسی به هر سایت غیرهسته‌ای، اعم از نظامی یا غیرنظامی، ابتدا باید مدارک و اطلاعاتی که نشان دهد ممکن است در این مکان فعالیت مرتبط با فعالیت هسته‌ای انجام گیرد را به ایران ارائه کرده و درخواست بازرسی دهد.

در صورت عدم پذیرش این درخواست از سوی ایران، این درخواست به کمیسیون مشترک هشت عضوی نظارت بر برجام، متشکل از ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان، انگلستان، آمریکا و اتحادیه اروپا می‌رود و تنها در صورت رأی اکثر اعضا به نفع آژانس، باید دسترسی ارائه شود. این روند تا ۲۴ روز زمان می‌برد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران چند هفته پیش در خصوص طرح مسئله بازرسی از اماکن نظامی ایران گفت: این بحث‌ها را باید به طنزگویی تشبیه کرد. این مسئله خوابی است که تعبیر نخواهد شد. این سخنان، بسیار گفته و تعبیر هم نخواهد شد چون با ایران قدرتمندی مواجهه هستند که با بومی‌سازی راه خود را ادامه می‌دهد و به عنوان کشوری مستقل در جهان ظهور کرده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل هم دیروز (پنجشنبه) گفت: اگر بازرسی از سایت‌های نظامی ایران، آن‌طور که ایرانی‌ها می‌گویند یک رویا است، پایبندی ایران به برجام هم رویا است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که طبق قوانین داخلی این کشور باید هر سه ماه یک بار پایبندی ایران به برجام را تائید کند، بر اساس گزارش‌های غیررسمی، به دنبال راهی برای متهم کردن ایران به نقض برجام و عدم صدور تائیدیه است.

گفته می‌شود تلاش برای قرار دادن ایران بر سر دو راهی ارائه دسترسی به پایگاه‌های نظامی یا خروج از برجام، راه‌ حلی است که به این منظور به ترامپ پیشنهاد شده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل هفته گذشته پس از حضور در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت ایران باید به بازرسان آژانس اجازه دهد که از پایگاه‌های نظامی بازدید کنند.

انتهای پیام/*

رئیس آژانس بین الملل انرژی اتمی از حق بازرسی تاسیسات نظامی ایران می گوید.

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

بیل گیتس

بزرگترین تهدید برای سلامت انسان را بشناسید

بزرگترین تهدید برای سلامت انسان را بشناسید مؤسس شرکت مایکروسافت، بزرگترین تهدیدهای بهداشتی یک دهه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *