دوشنبه , می 21 2018
خانه / اقتصادی / هزینه‌ها در ایران بیشتر از درآمد است
عباس آخوندی,وزیر راه و شهرسازی
عباس آخوندی,وزیر راه و شهرسازی

هزینه‌ها در ایران بیشتر از درآمد است

هزینه‌ها در ایران بیشتر از درآمد است

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هزینه‌ها در ایران بسیار بیشتر از درآمد است، گفت: باید برای آینده ایران و عدالت بین نسلی کنترل هزینه ها را مدنظر قرار دهیم.

برترین اخبار-اقتصادی: به گزارش مهر، عباس آخوندی عصر دوشنبه در جلسه شورای اداری استان کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و تبریک هفته دولت اظهار داشت: یاد و خاطر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را گرامی می داریم، مردی که به انقلاب و ایران خدمات ارزنده ای عرضه کرد.

آخوندی بیان کرد: ۳۹ سال از انقلاب اسلامی ایران می گذرد و در آستانه ۴۰ سالگی و بلوغ عقلی و خردورزی در انقلاب هستیم و امیدوارم چشم انداز خوبی را فرا روی مردم قرار دهیم.

وی گفت: موقعیت ایران در منطقه همراه با ثبات و اقتدار است و می توانیم در منطقه در عین حفظ دوستی و برادری با تمام همسایه‌ها به پیش برویم و کشور را در امنیت نگه داریم.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: زمانی که یک کشور ادعای استقلال کرده و می‌خواهد قاعده بازی در جهان را تغییر دهد و در برابر منافع قدرت‌های بزرگ جهان ایستادگی کند با مقاومت‌های بسیار زیادی مواجه می‌شود.

وی ادامه داد: ما هم این مقاومت‌ها را در قلب دوران دفاع مقدس و انواع اقدامات تروریستی ضد انقلابی از ابتدای پیروزی انقلاب با رگ و پوست‌مان تجربه کرده‌ایم.

آخوندی با اشاره به درگیری های موجود در کشورهای همسایه بیان داشت: خوشبختانه موقعیت ایران یک موقعیت خوب است و توانسته‌ایم استقلال و ثبات خود را در جهان به اثبات برسانیم.

امکان گفتگو و مذاکره با کشورهای دنیا وجود دارد

وی تصریح کرد: اکنون می‌توانیم امیدوار باشیم با هر کشوری که در چارچوب سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد، از موضع برابر پای میز مذاکره‌ برای گفت و گو توسعه شرکت کنیم.

آخوندی تصریح کرد: اکنون به خوبی می‌توانیم با چین، کشورهای جنوب شرقی آسیا، اروپا، شرق دور، کشورهای منطقه،   آمریکای لاتین و سایر کشورها برای جذب سرمایه و مبادلات تجاری و سیاسی وارد گفت‌وگو شویم و این اتفاق بسیار بزرگی است و نباید آن را ساده بگیریم.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: حجم دشمنی کم نظیری بر علیه جمهوری اسلامی ایران به کار گرفته شده که خوشبختانه در برخی مقاطع با چاشنی بی تدبیری دشمنان همراه بوده است.

تامل سازنده جایگزین فشارها شده است

آخوندی ادامه داد: قطع تمام معاملات پولی، مشکلات بیمه، حمل و نقل هوایی، دریایی، ارتباطات و … می تواند یک کشور را به زانو در آورد اما ایران تا این لحظه در برابر این فشارها مقاوم بوده است و اکنون همه پذیرفته اند به جای این سیاست ها باید گفت و گو و تامل سازنده داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه قطعا باز شدن گره‌های موجود در کشور مرهون تدابیر رهبر معظم انقلاب، جانفشانی نیروهای مسلح، شهدا و تدبیر دولت یازدهم است، افزود: اکنون افق خوبی پیش روی ما قرار دارد.

آخوندی ادامه داد: در حال حاضر با وجود اینکه همچنان با موانع فراوانی روبرو هستیم اما دارای قدرت انتخاب بوده و می توانیم برای یک پروژه ریلی با چند مرکز به صورت همزمان مذاکره کنیم و اکنون قدرت مذاکره با کشورهای مختلف برای هر حوزه ای را داریم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این امر باعث می شود ضمن دستیابی به فناوری‌های بیشتر در زمینه قیمت ها هم چانه زنی کرده و به قیمت‌های بهتری برسیم و افق خوبی روبروی ما قرار دارد.

وی گفت: برای اینکه بر بخش ابرچالش‌های ایران از جمله بیکاری، بحث‌های توسعه‌ای و رشد اقتصادی و … غلبه پیدا کنیم راه بسیار سختی در پیش داریم و در ایران برای رسیدن به اجماع باید بیش از این گفت و گو انجام شود.

هزینه‌ها در ایران بسیار بیشتر از درآمد است

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه متاسفانه در ایران هزینه‌ها بسیار بیشتر از درآمد است، عنوان کرد: کنترل هزینه‌ها کار بسیار سخت و ناخوشایندی است اما مجبور هستیم برای آینده ایران و عدالت بین نسلی کنترل هزینه ها را مدنظر قرار دهیم.

وی تاکید کرد: برای اینکه تمام منابع نسل های دیگر در این نسل هزینه نشود مجبور هستیم به سمت کنترل هزینه ها برویم.

آخوندی ابراز داشت: کرمان یکی از مناطق بسیار مهم کشور است و رئیس جمهور قبل از اینکه در این سِمت باشد مطالعات گسترده‌ای در زمینه شرق و جنوب‌شرق کشور داشته و معتقد است توسعه این منطقه می تواند امنیت ملی ایران را تا حد زیادی تضمین کند.

وی  با اشاره به اینکه در گذشته استان کرمان دروازه هندوستان بوده است، بیان داشت: قاعدتاً از این منطقه می‌توانیم پنجره‌هایی به افغانستان، پاکستان، شبه قاره هند، حوزه دریای عمان و خلیج فارس باز کنیم. این منطقه موقعیت جغرافیایی بسیار ارزشمندی دارد و می‌تواند ما را به بخش عمده‌ای از جهان اطرافمان متصل کند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: هیچ وقت نمی‌توانیم دور مرزهای ایران را دیوار بکشیم و کشور را با مرزهای دیوار کشیده توسعه دهیم، توسعه زمانی صورت می گیرد که ما بتوانیم سهمی از بازار جهانی به دست آوریم.

آخوندی  افزود: کرمان از زمان قدیم با فرامرزهای کشور ارتباط برقرار کرده و امنیت را برای ایران تامین کرده و هم توانسته صادرات و واردات داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت نحوه شبکه اتصالات و دسترسی‌های منطقه جنوب‌شرق به پیرامون گفت: امروز باید بتوانیم شبکه ارتباطات هوایی و زمینی اعم از ریلی و جاده ای با کشورهای پیرامون خود داشته باشیم.

بهره برداری از ۵۲۶ پروژه در استان کرمان

آخوندی گفت: وجود شبکه آزادراهی و بزرگراهی در جنوب‌شرق بسیار ضروری است تا بتوانیم این منطقه را به افغانستان، پاکستان، دریایی عمان و خلیج فارس وصل کنیم و شبکه هوایی جنوب‌شرق قطعا شبکه هوایی بسیار مهمی است.

وی تاکید کرد: کرمان با توجه به ذخایر معدنی فراوان باید بتواند در بازار جهانی مورد مبادله قرار گیرد، تناژ حمل و نقلی که در این استان صورت می گیرد بسیار بالا است. این تناژها که باید مسیرهای طولانی را طی کنند باید به نحوی به سمت حمل و نقل ریلی سوق داده شود تا از میزان حمل و نقل جاده ای کاسته شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه منابع دولت قاعدتا منابع محدودی است، بیان کرد: باید با ابتکاراتی به سمت منابع غیردولتی برویم و ما این کار را برای ریل، آزاد راه، فرودگاه و … آغاز کرده ایم و به سمت استفاده از منابع غیردولتی رفته ایم.

آخوندی تصریح کرد: برای ریل کرمان – سیرجان  رقم پیش بینی شده ۸۰۰ میلیارد تومان است که ۳۰ درصد منابع مالی آن توسط دولت تامین می‌شود و بخش خصوصی باید بقیه این اعتبار را تامین کند.

وی افزود: ۳۵۶ پروژه دولتی با ۵۶۵ میلیارد تومان و ۱۷۰ پروژه بخش خصوصی با ۲۹۴ میلیارد تومان طی هفته دولت در استان کرمان به بهره‌برداری می‌رسد و ۱۴۴ پروژه جدید نیز کلنگ‌زنی می‌شود.

به گزارش  مهر، همزمان با هفته دولت و با حضور وزیر راه و شهرسازی پروژه‌های متعددی به صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان‌های رفسنجان، جیرفت و زرند به بهره‌برداری رسید.

انتهای پیام/*

درباره ی admin

همچنین ببینید

اقتصاد ایران گروگان دو بازار

دو چالش حیاتی در نظام بانکی و نظام ارزی بررسی شد اقتصاد ایران گروگان دو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *